Materiál ThermoWood®

Materiál ThermoWood®

ThermoWood® je označení tepelně modifikovaného dřeva, které bylo upraveno řízeným procesem zahřívání dřeva (v teplotním rozmezí 160 - 215 °C). Je to označení s registrovanou ochrannou známkou společnosti International ThermoWood Association, pro označení dřevěných výrobků vyrobených pomocí této metody vyvinuté ve Finsku. Pouze členové Mezinárodní asociace ThermoWood mají zákonné právo používat slovo ThermoWood® spolu s tepelně upraveným dřevem. Díky zlepšení odolnosti proti rozkladu dřeviny pomocí tepelné úpravy je tento materiál vhodný pro použití v náročných přírodních podmínkách. Vzniká tak krásné a kvalitní dřevo s rozměrovou stálostí a velmi dlouhou životností.

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODKoncept ThermoWood® zajišťuje technickou a ekologickou kvalitu tohoto materiálu. Nepřidávají se do něj žádné chemické látky a tak je šetrný k životnímu prostředí.

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODTento proces tepelné modifikace má trvalý vliv na vlastnosti dřeva a poskytuje tak vynikající trvanlivost, rozměrovou stabilitu a mechanické vlastnosti. Zlepšené vlastnosti dřeva ThermoWood® snižují potenciál smršťování, prohýbání nebo kroucení a zajišťují, že si finální výrobek udržuje nový vzhled po dlouhou dobu.


Výhody a vlastnosti materiálu ThermoWood®

Výhody tepelně upraveného dřeva ThermoWood


Klasifikace tepelného ošetření materiálu ThermoWood®

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODExistují dva druhy tepelného zpracování jehličnatého dřeva. A jelikož materiál ThermoWood® spočívá v tepelné úpravě borovice, následující specifikace bude pojednávat právě o této klasifikaci. Není rozumné rozlišovat více než dvě třídy, jelikož se vlastnosti dřeva mění nejprve pomalu se zvyšující se teplotou. Jakmile teplota překročí hranici 200°C, vlastnosti se mění rychle. Použitím více než dvou tříd by se riskovalo mísení vlastností různých tříd. 215°C je postačující maximální hodnota, která zároveň není tak vysoká, aby teplotní ošetření významně narušilo konstrukční vlastnosti dřeva. Ve standardních třídách ošetření materiálu ThermoWood® jsou průhyb, kroucení a smršťování dřeva vlivem vlhkosti a biologická odolnost zdůrazněny jako klíčové vlastnosti, které jsou tímto procesem vylepšeny.

Standardní třídy ošetření ThermoWood®

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODThermoWood® má dvě standardní třídy ošetření, Thermo-S (tepelné ošetření při teplotě 190°±3°C) a Thermo-D (tepelné ošetření při teplotě 212°±3°C). Přičemž se zvyšující teplotou se zlepšují i vlastnosti tepelně upraveného dřeva. Písmeno S v třídě Thermo-S je označením pro „stability“ neboli „stabilitu“. A písmeno D v třídě Thermo-D je zkratka pro „durability“ neboli odolnost. Zahradní nábytek PROWOOD je vyráběn z materiálu ThermoWood® třídy Thermo-D.

Thermo-D

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODTato třída zajišťuje odolnost materiálu, spolu s krásným vzhledem a biologickou trvanlivostí. Tvoří tak klíčové vlastnosti v konečném použití výrobků v této třídě ošetření. Průměrná hodnota rovnovážné vlhkosti pro třídu Thermo-D je 5-7%. Thermo-D třída je klasifikována jako odolná v souladu s normou EN 113; tj. přirozený odpor k rozkladu materiálu splňující požadavky třídy 2.

Klasifikace tepelných úprav dřeva ThermoWood

Certifikované dřevo

Materiál ThermoWood pro výrobu dřevěného zahradního nábytku PROWOODFFCS - Finnish Forest Certification System neboli Finský Systém Certifikace Lesů byl vyvinut v souladu s finskými poměry a spolehlivě dokazuje důvěryhodnost řízení a využívání finského systému certifikovaných lesů. Certifikační systém obsahuje všechny nezbytné komponenty pro certifikaci lesů. Požadavky na hospodaření v lesích, využívání dřeva a řetězce ověření vazby, jakož i kritéria kvalifikace pro externí audit. FFCS byl přijat PEFC systémem certifikace lesů (Program pro schválení lesních certifikačních systémů). Zhruba 90% řeziva tepelně upravovaného ve Finsku pochází z certifikovaných lesů PEFC.

Certifikované lesy